Danske medier reklamerer for licensløs krypto-bookmaker
Emne | Svar | Visn. | Seneste indlæg | |
---|---|---|---|---|
Danske medier reklamerer for licensløs krypto-bookmaker |
14 |
B
af Bobby Olsen |
Denne tråd er relateret til Danske medier reklamerer for licensløs krypto-bookmaker
Bruger
Vi har interviewet Maria Skovlund Kronborg, der er souschef hos Spillemyndigheden i afdelingen for Ulovligt Spil, Matchfixing og Markedsanalyse om problemet med ulovlig markedsføring af licensløse spiludbydere.
Læs mere her: www.betxpert.com/artikel/medie…
Bruger
Hvor kommer dette tal fra? Det virker som et meget højt tal. Jeg kan til nøds forstå tallet hvis det er fra perioden før sep 2022 hvor Pinnacle forlod det danske marked, da der uden tvivl var mange danskere der spillede meget store beløb hos Pinnacle.
Hvis tallet virkelig er 10% nu, hvor højt var det så før Pinnacle forlod det danske marked?
Bruger
"Der er desuden ringe retssikkerhed på det licensløse marked. Så skulle du ramme jackpot, men herefter blive nægtet udbetaling af din gevinst, så er det svært at få hjælp."
Det skal lige siges at der ingen hjælp er at få fra Spillemyndigheden. Hverken når det kommer til sikkerhed, kontrol, udbetaling eller konkurs. Man er på ingen måde bedre stillet ved at spille hos en bookmaker med licens.
Bruger
Her fremgår det, at "I 2021 foregik 90 pct. af onlinespil i Danmark på sider med dansk tilladelse".
Bruger
Ekspert
Tilbagebet.: 174%
Profit: +177,13
Hitrate: 91/238
10% lyder da meget rigtigt.
Bruger
Bruger
Det er der så også på licensmarkedet jf. sagen om Onsidebetting :)
Bruger
Men helt korrekt, at den danske spillelovgivning er til eksamen i Onside-sagen og udfaldet vil få stor betydning.
Bruger
Bruger
Det er da noget af en fallit erklæring, hvis man skal stille sig tilfreds med, at det er en chance for, at man får sine surt tjente penge udbetalt. Ingen som i absolut ingen, kan da stille sig tilfreds men det statement, Vi burde have fået vores penge for langt tid siden.
Bruger
Det er da noget af en fallit erklæring, hvis man skal stille sig tilfreds med, at det er en chance for, at man får sine surt tjente penge udbetalt.
Bruger
Det er der så også på licensmarkedet jf. sagen om Onsidebetting :)
[/quote]
[quote=Jeppe29|#8]
"Der er desuden ringe retssikkerhed på det licensløse marked. Så skulle du ramme jackpot, men herefter blive nægtet udbetaling af din gevinst, så er det svært at få hjælp."
Det er der så også på licensmarkedet jf. sagen om Onsidebetting :)
Bruger
Bruger
Jeg vil dog altid mane til besindighed, når vi taler ikke-licenserede bookmakere, og her endda i kombination med et investeringsprodukt, som er meget volatilt. Skal man kaste sig ud i det, så vær varsom, forsøg med en lille indsats først og find ud af, hvordan udbetalinger foregår, og hvor enkelt det er at få udbetalt midler. Grundreglen hos bookmakere har altid været, at indbetalinger er noget mere ligetil, end når pengene skal mod kundens lommer, sådan kunne det også være her.