18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Tips & Spilforslag : Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks: 1

Match center
1. november 2018 kl. 03:00 - Ishockey, USA - USA - NHL
Rogers Arena
Opdateret
151
6
0
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Kommentarer (6)

Chicago får deres tredje nederlag i streg på udebane mod Vancouver

Chance (1-2): 51-49%
Betvalue: 112,20%
Spilbar ned til odds: 1,96
Rigtig/forkert: 4-2
Bethard Spil nu hos Bethard

Elias Pettersson og Vancouver Canucks (7-6-0) fortsætter deres hjemmebaneserie, når man tager imod Chicago Blackhawks (6-3-3) i Rogers Arena onsdag aften.

Vancouver Canucks

Hjemmeholdet startede deres hjemmebaneserie med en knusende 5-0 nederlag til Pittsburgh Penguins, men vandt genrejsning, da man imponerende vandt 5-2 over Minnesota Wild i kampen efter. Den 19-årige svensker Elias Pettersson tog al opmærksomheden og scorede to gange og den varmeste rookie i NHL med syv mål og ti points i syv kampe. Markus Granlund og Jake Virtanen scoree begge i kampen, men Ben Hutton kunne score på et tomt mål med 40 sekunder tilbage af kampen. Bo Horvat deler topscorertitlen i Vancouver med syv mål og ti points og har i sine 11 kampe mod Chicago scoret fem gange og produceret seks assists.

Offensivt er man nr. syv fra bunden med 2,69 mål per kamp, mens man scorer på 18,9 % af sine power plays. Defensivt tillader man modstanderen at score 3,23 mål per kamp, mens man har lukket ned for 44 ud af 52 (84,6 %) af modstanderens power plays.

I målet mod Minnesota stod Jacob Markstrom med 37 redninger og har for sæsonen tilladt 3,09 mål per kamp med en redningsprocent på ,909. Han har spillet seks kampe mod Chicago og kun tilladt 2,27 mål imod per kamp, mens hans redningsprocent stiger til ,929.

Chicago Blackhawks

I weekenden spillede Chicago to kampe inden for 21 timer og man fik kun et enkelt point med fra nederlaget i overtime til Edmonton Oilers og 7-3 afklapsningen imod St. Louis Blues. Patrick Kane scorede to gange og lavede en assist til Arten Anisimov mod St. Louis i lørdags, men forsvaret gav ikke meget hjælp til holdet og man tabte alligevel. Patrick Kane var igen på færde imod Edmonton Oilers, hvor han assisterede Brent Seabrook som scorede på et 5-3 power play i første periode.

Offensiven hos Chicago har været solid og man scorer 3,42 mål per kamp (10. bedst i NHL), men er dog det fjerdeværste hold i power plays, hvor man kun konverterer på 12,2 % af sine overtalsperioder. Defensivt tillader man ottendeflest scoringer imod sig med 3,58 mål per kamp, mens man lukker ned for 75,7 % af modstanderens power plays.

I kampen mod St. Louis stod Corey Crawford, som producerede 30 redninger og har for sæsonen tilladt 2,44 mål imod per kamp med en redningsprocent på ,919. Imod Vancouver snitter han 2,47 mål imod per kamp med en redningsprocent på ,916. I kampen mod Edmonton faldt valget på Cam Ward, som producerede 24 redninger og har for sæsonen tilladt 3,92 mål imod per kamp med en redningsprocent på ,889. Han har spillet ni kampe mod Vancouver med 3,50 mål imod per kamp og en redningsprocent på ,870.

Form og head-to-head

Vancouver Canucks Chicago Blackhawks
Win 5-2 vs Minnesota Wild Loss 1-2 vs Edmonton Oilers (OT)
Loss 0-5 vs Pittsburgh Penguins Loss 7-3 @ St. Louis Blues
Loss 4-1 @ Arizona Coyotes Win 4-1 vs New York Rangers
Win 2-3 @ Vegas Golden Knights (OT/SO) Win 3-1 vs Anaheim Ducks
Loss 2-5 vs Washington Capitals Loss 3-6 vs Tampa Bay Lightning

 

Seneste fem indbyrdes møder:

mar 2018 feb 2018 dec 2017 mar 2017 jan 2017
CHI 2-5 VAN VAN 4-2 CHI VAN 5-2 CHI CHI 4-5 VAN CHI 4-2 VAN

 

Begge hold har startet denne sæson meget bedre end man sluttede den sidste og selvom Blackhawks har imponeret mest (med kun tre nederlag i regulation mod Vancouver's seks) ser jeg hjemmeholdet som favoritter i denne kamp. Man er stadig uden skadede Alex Edler og Chris Tanev i forsvaret, men Elias Pettersson er allerede tilbage i truppen. Han er en kæmpe offensiv boost, såvel som en spiller, der kan få hjemmepublikummet op af stolene og med fire sejre i streg i indbyrdes møder falder mit spil på Vancouver i aften.

  • MobilePay indbetalinger
  • Overskuelig hjemmeside
  • Hurtig support

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.

Kommentarer

31/10-2018 21:26
Citér #1
Indlæg: 1
Bruger
Canucks er godt nok hårdt ramt på skades fronten, syntes ikke du beskriver dette som en stor faktor i din analyse ??

https://www.flashscore.dk/kamp…kampreferat
0
31/10-2018 22:20
Citér #2
Indlæg: 73
Bruger
Af alle dem på flashscore's liste er det jo kun B. Sutter, der spillede senest mod Minnesota Wild, hvor man vandt 5-2, så de andre skader ser jeg ikke som så afgørende. Slet ikke, hvis Patrick Kane fra Chicago ikke spiller pga. sin skade. Jeg nævner Alex Edler og Chris Tanev som jeg ser som de "vigtigste" skader, og man kan så være uenig i, hvor stor en værdi, der skal ligges i det. Jeg tror på, at man kan spille en kamp på samme niveau, som man gjorde senest mod Minnesota, men jo forsvaret er hullet og vi så, hvordan det gik mod Pittsburgh.
0
01/11-2018 02:29
Citér #3
Indlæg: 3437
Bruger
@ andersgertz

Jeg er lidt enig med KillaVanilla her. Det er dog ikke så meget et spørgsmål om hvor meget det skal vægte, men mere generelt at få med i sin analyse at der er manglende spillere og hvorfor du ikke forventer det ikke gør den store forskel.
Du har rigtigt mange detaljerede facts med, men dem kender bookierne jo også når de sætter deres odds, og derfor e jeg ikke helt overbevist om hvorfor de skulle have taget fejl her, og ligefrem have taget så meget fejl at de har den "forkerte" favorit.

Du skriver:

" Begge hold har startet denne sæson meget bedre end man sluttede den sidste og selvom Blackhawks har imponeret mest (med kun tre nederlag i regulation mod Vancouver's seks) ser jeg hjemmeholdet som favoritter i denne kamp. Man er stadig uden skadede Alex Edler og Chris Tanev i forsvaret, men Elias Pettersson er allerede tilbage i truppen. Han er en kæmpe offensiv boost, såvel som en spiller, der kan få hjemmepublikummet op af stolene og med fire sejre i streg i indbyrdes møder falder mit spil på Vancouver i aften."


Selvom Blackhawks har imponeret mest ser du hjemmeholdet som favoritter her. Herefter begrunder du til sidst med at de har vundet de sidste 4 indbyrdes opgør. Men den oplysning har bookierne jo også.
Jeg savner lidt et sted hvor du fortæller hvorfor du mener bookierne tager fejl, game playet, spil udviklingen, Goalierne (Hvem spiller og er de bekræftede?).
Altså noget du har set der gør at du mener bookiene tager fejl.

Held og lykke med spillet.
0
01/11-2018 08:41
Citér #4
Indlæg: 73
Bruger
Tak for den konstruktive kritik, først og fremmest. Jeg vil i fremtiden prøve at få mere af det, I begge efterlyser med i mine analyser. Når jeg laver min CV bruger jeg meget data på spillere og forventede startopstillinger, hvor spillerne har en “værdi” og derved får holdet en sum, jeg kan bruge til at vurdere deres chance for at vinde. Men har ikke lavet så mange tips på ishockey, så er stadig ved at finde ud af, hvordan jeg vil sætte dem op. Er heller ikke sikker på, at det er rigtigt, men det er den sportsgren jeg har den bedste tbp i, selvom jeg føler at jeg ved meget mere om fodbold og amerikansk fodbold.

P.s. fik skrevet noget vrøvl med at Kane var skadet - han var selvfølgelig syg (må have været træt).
0
01/11-2018 15:25
Citér #5
Indlæg: 3437
Bruger
Helt fair. Jeg fik set kampen i nat, sideløbende med MLS, og savnet af Kane var enormt. Især i første og anden periode, hvor Blackhawks vel reelt skulle have haft et 2-3 måls forspring med sig. 3 periode vendte Canucks dog det hele på hovedet og satte sig solidt på kampen, og kunne sagtens have vundet størrer end de gjorde.

Jeg har ikke hørt om point system på individuelle spilere før. Hvordan gør du det i praksis, er det en skala fra 1-10 eller hvordan fungerer det?
En uddybelse af systemet du bruger kunne jo lige præcis være den begrundelse der skulle til.
0
02/11-2018 14:57
Citér #6
Indlæg: 73
Bruger
Jeg bruger Corsica's stats på spillere, primært expected goals og time on ice. Sammen med redningsprocenter, power play- og penalty kill %, hjemmebanefordel og head-to-head får jeg x antal expected goal for begge hold. Det sætter jeg så i en poisson fordeling for at få et cv for 1X2, moneyline og total. Hvor "korrekt" det er er jeg ikke sikker på, men det har givet et pænt overskud i denne sæson (har dog ikke altid valgt de "rigtige" kampe at smide op på betxpert).
0
Feedback