Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Ulvene nedlægger endnu et svagt bytte
Kommentarer (4)
- Et af de mest formsvage Superliga-hold møder her et af de mest formstærke.
- Lyngby har tabt tre af de seneste fire kampe og så meget blege ud i den seneste kamp mod Horsens, der blev tabt 1-2.
- I de sværeste kampe (udebane mod OB/FCK) har Lyngby haft meget svært ved at følge med. Billedet kan gentage sig her.
- FCM kommer med 22 point i otte kampe. Havde held i starten, men der er sket forbedringer siden trænerskiftet.
- De virker mere afklarede i spillet nu, og spiller meget mere direkte. Specielt udekampen mod Sønderjyske var meget stærk (2-0).
- Man har forstærket sig med Emiliano Marcondes, som bør være i form til at bidrage allerede fra denne kamp.
- Det giver en offensiv med Kaba, Marcondes, Evander og Mabil, som Lyngby umuligt kan holde fra store chancer.
- FCM er normalt gode til at kvase de svagere hold. Vandt samtlige otte grundspilskampe (målscore 25-5) mod bund 4 i sidste sæson.
- Lyngby har vundet tre af fire hjemmekampe og har bevist sig som et hold, der godt kan spille med i Superligaen.
- Man har kun indkasseret fire mål i de fire hjemmekampe. Tre af dem kom i kampen mod Sønderjyske.
- Marcel Rømer er hentet ind til den centrale midtbane. Startede på bænken sidst, men er måske i start-11 her.
- FCM solgte den farlige kant Gustav Wikheim på sidste dag i transfervinduet. Havde dog ikke ramt topniveauet i denne sæson.
- Mange af FCM´s spillere havde en mindre god sæsonstart, hvor holdet fik langt flere point end fortjent.
Oddset er svagt faldende på FC Midtjylland. Unibet/888sport/LeoVegas/MrGreen samt NordicBet/Betsafe har alle odds 2,12 på -1,0 (asian).
Markant bookmaker uden licens har odds 2,09 herpå.
Der er stort set tilsvarende værdi på det rene 2-tal, som jeg har 62 % på. Her er de samme bookmaker som nævnt ovenfor højest i odds 1,64.
Team News
Lyngby har haft offensiv-spiller André Riel (fast/reserve) siddende udenfor i de seneste to kampe. Det er uvist, om han er med her. Forsvarsspiller Lasse Nielsen har været ude med en skade siden 2. spillerunde og forventes stadig ukampdygtig.
FC Midtjylland har solgt kanten Gustav Wikheim (fast), men til gengæld hentet Emiliano Marcondes ind. Backen Marc Dal Hende blev aldrig solgt og forventes derfor at øge konkurrencen på venstre back, hvor unge Nikolas Dyhr har vist gode takter.
Klubbernes hjemmesider, Soccerway.com, BetExplorer.com.
- Stort udvalg af sportsgrene
- Ofte fokus på Skandinavien/DK
- Stærk mobil platform
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Seneste 10 kampe
DS
Lyngby |
0 : 2 |
17/04-2025 SønderjyskE |
DS
AaB |
2 : 2 |
11/04-2025 Lyngby |
DS
Silkeborg IF |
2 : 1 |
06/04-2025 Lyngby |
DS
Lyngby |
1 : 2 |
30/03-2025 Vejle Boldklub |
DS
Lyngby |
1 : 0 |
16/03-2025 FC Nordsjælland |
DS
Silkeborg IF |
0 : 1 |
09/03-2025 Lyngby |
DS
Brøndby IF |
1 : 1 |
03/03-2025 Lyngby |
DS
Lyngby |
0 : 0 |
21/02-2025 Randers FC |
DS
FC Midtjylland |
1 : 0 |
16/02-2025 Lyngby |
IKV
Lyngby |
3 : 2 |
10/02-2025 Banga Gargzdai |
DS
FC Midtjylland |
4 : 2 |
17/04-2025 F.C. København |
DS
AGF |
1 : 1 |
13/04-2025 FC Midtjylland |
DS
Randers FC |
2 : 1 |
04/04-2025 FC Midtjylland |
DS
FC Midtjylland |
0 : 2 |
30/03-2025 Brøndby IF |
DS
FC Midtjylland |
4 : 2 |
16/03-2025 Randers FC |
DS
AaB |
1 : 4 |
09/03-2025 FC Midtjylland |
DS
FC Midtjylland |
2 : 1 |
02/03-2025 FC Nordsjælland |
DS
F.C. København |
1 : 0 |
23/02-2025 FC Midtjylland |
EEL
Real Sociedad |
5 : 2 |
20/02-2025 1
FC Midtjylland
|
DS
FC Midtjylland |
1 : 0 |
16/02-2025 Lyngby |
Bruger
22 point i syv kampe er altså pænt godt klaret af FCM :-)
Mvh
Mads
Bruger
Bruger
Hvordan ses der på at Lyngby havde en midtuge kamp ude mod Fremad Amager og gik helt til straffespark?
På forhånd tusinde tak for jeres svar.
Mvh
Vinder13plus
Bruger
Hvordan ses der på at Lyngby havde en midtuge kamp ude mod Fremad Amager og gik helt til straffespark?
På forhånd tusinde tak for jeres svar.
Mvh
Vinder13plus
Lyngby havde kun to startere fra den seneste ligakamp i start-11 mod Amager (plus Fosgaard kom tidligt ind), så det er ikke noget, der betyder alverden.