18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Tips & Spilforslag : Glover Teixeira - Jiri Prochazka: Under 2,5 omgang

Match center
12. juni 2022 kl. 06:00 - Mixed Martial arts, UFC
Spillested: Singapore Indoor Stadium
Opdateret
37
1
0
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Kommentarer (1)

UFC Fight Night 275: Singapore Indoor Stadium, Singapore - 5 runder, letsværvægt-titelkamp

Chance: 70%
Betvalue: 109,20%
Spilbar ned til odds: 1,43
Rigtig/forkert:
Unibet Spil nu hos Unibet
Rutinen møder ungdommen i en, på papiret, high pace-titelkamp, hvor begge kæmpere vil forsøge at kontrollere oktagonen fra start. Der er stor gensidig respekt, men det lugter mest af alt af en blodig affære med en hurtig afgørelse.
Det taler for
  • Både Glover og Jiri er naturlige finishers. Tilsammen har de to stjerner 61 sejre hvoraf 55 er kommet før tid. Jiri er blot gået forbi 2. runde 3 gange, mens Glover er gået over 2,5 runde 12 gange i sine 40 kampe. (Bemærk dog at flere at Jiris kampe var i Rizin med længere runder)
  • Teixeira er en eminent grappler med fremragende jiu-jitsu, men endvidere også en dygtig bokser med rigtig fin slagstyrke. Han presser oftest sine modstandere fra start, uagtet af vedkommendes slagstyrke. Dette gav bagslag imod Anthony Johnson og Gustafsson.
  • Jiří Procházka besidder enorm slagstyrke, hvilket hans 25 KO-sejre vidner om. Men hvad der gør tjekken så unik, er hans uortodokse stil, samt evne til at udnytte sin rækkevidde. Han er enormt svær at læse, da han kan angribe fra samtlige vinkler.
  • Glover har en markant fordel, skulle kampen ende på gulvet. Så man må forvente, at han vil forsøge at drage kampen derned hurtigst muligt. Lykkedes dette, vil Jiri være i fare for submissions. Gør det ikke, vil Jiri dræne og formentlig stoppe Glover.
  • Begge kæmpere foretrækker at kontrollere oktagonens midte og er villige til at tage imod, for selv at lande. Stilistisk er er det svært at se en kedelig affære udspille sig.
Hold øje med
  • Jiri ved, at han både skal respektere Glovers slagstyrke og samtidig være forberedt på takedown-forsøg. Det kan sagtens være, at han vil mærke brasilianeren an i den første runde, da han bør have en lille fordel i cardio.
  • Man skal aldrig undervurdere Glover, som ældes som god vin. Han kan muligvis kontrollere Jiri på gulvet og i clinchen, uden egentlig at nærme sig submissions, grundet tjekkens fysiske styrke.
  • Jiris rækkevidde og respekt for Glover kan betyde, at han vil undgå et brawl/slåskamp a la det vi så imod Reyes. Hans jab og spark kan sikre ham “lette” runder og måske mørne Teixeira som kampen skrider frem.
  • Lander Glover tidlige takedowns, kan han forsøge at forblive passiv i topposition og lade Jiri bære hans vægt. Således dræner han tjekken og vinder runden med minimal risiko.
Oddsmarked

888 og Mr.Green med samme odds, som altid. ComeOn med 1,55. Bet365 og Bwin i 1,50, mens Nordic er nede i 1,46. 

Jeg ser ikke værdi i en 1-2 linje, da jeg tror på tjekkisk sejr, men sagtens kunne se Glover overraske igen. Glover kan hentes til odds 2,70 mens Jiri er favorit på tværs af markedet og kan hentes til 1,50 i skrivende stund.

Glover Teixeira (C)

Brasilien    

42 år

33-7 (18 KO/TKO's, 10 submissions, 5 decisions)

Højde: 188 cm.

Rækkevidde: 193 cm.

Vægt: 93 kg.

Jiří Procházka

Tjekkiet    

29 år

28-3 (25 KO/TKO's, 2 submissions, 1 decision)

Højde: 191 cm.

Rækkevidde: 203 cm.

Vægt: 93 kg.

Kilder

ufc.com, sherdog.com, tapology.com

  • Stort udvalg af sportsgrene
  • Ofte fokus på Skandinavien/DK
  • Stærk mobil platform

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.

Kommentarer

12/06-2022 11:06
Citér #1
Indlæg: 157
Ekspert
Ekspertstats:
Tilbagebet.: 97%
Profit: -8,03
Hitrate: 116/241
Wauw. Oddsmæssigt en skidt aften, desværre... Men hold nu op en kamp mellem Jiri og Glover. Vanvittig underholdende, hvor momentum skiftede 25 gange undervejs.

Der var konstant momenter, hvor man tænkte "Nu vinder Glover.." "Nu vinder Jiri.." - Årets vel nok bedste kamp. Jiri er fortjent champ, men havde Glover holdt den på fødderne i 5, havde han formentlig vundet, da han havde Jiri såret, inden hans takedown-instinkt tog over.

Jeg havde ikke forventet så skarp en Matthews, som lignede en helt forvandlet kæmper. Der skal slikkes lidt bettingmæssige sår og så er det op på hesten igen. Juni har stadig masser af brag som Kattar vs Emmett og Tsarukyan vs Gamrot.
0
Feedback