18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Tips & Spilforslag : Felicia Spencer - Leah Letson: Spencer via KO/TKO, DQ el submission

13. november 2021 kl. 22:40 - UFC
Opdateret
45
8
+1
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Kommentarer (8)

UFC Fight Night 197: APEX Center, - 3 runder, fjervægt

Chance: 35%
Betvalue: 105,00%
Spilbar ned til odds: 2,86
Rigtig/forkert: Spencer via TKO 3/3
Bet365 Spil nu hos Bet365
Spencer har mødt de bedste i verden og bevist, at hun ikke er til at stoppe. I Letson møder hun igen en alsidig kæmper, som dog er rusten og under de tidligere modstanderes niveau. Med canadierens værkstøjskasse kan vi se en hurtig afgørelse.
Det taler for
  • Felicia Spencer er en af sportens mest hårdføre kæmpere. Hun gik tiden ud imod både Amanda Nunes og Cris Cyborg - to af sportens de bedste og mest frygtede kæmpere.
  • Letson er slet ikke i nærheden af dette niveau og har ikke kæmpet siden 2018.
  • Spencer er enormt alsidig - hun besidder solid striking, er fysisk stærk og endvidere sort bælte i BJJ. Hendes værktøjskasse gør hende i stand til at afslutte kampen på flere måder.
  • Spencer er ved at nærme sig sin prime og de mange kampe imod topmodstandere bør have forberedt hende på alt, hvad Letson bringer for dagen.
  • Uanset hvor Letson forsøger at implementere sin gameplan, bør Spencer have modsvar. Man kan træne nok så meget, men 3-4 år uden officielle kampe bør kunne ses.
Hold øje med
  • Letson er ligeså ret alsidig. Selvom hun er rusten, så har hun trænet taekwondo fra barnsben, og kan også true med takedowns.
  • Det er svært at forbedre sig på en modstander som Letson, hvor man ikke har meget materiale at gå ud fra. Spencer vil muligvis være mere forpasselig, da kampen har stor betydning for hendes fremtidige karriere.
  • Kampen er sat til 3 runder og Letson er aldrig blevet stoppet. Hun så fysisk stærk ud til indvejningen og har en fordel i rækkevidde.
  • Spencer er alsidig, men hendes topniveau har begrænsninger. Hvis Letson kan stå imod takedowns, så bliver det svært for canadieren.
Oddsmarked

Spencer er favorit på tværs af markedet, hvor hun kan hentes til 1,30. Tor man på Letson kan hun spilels til 3,50. Jeg er nok omkring 75-25 på Spencer moneyline, så ikke rigtig nogen værdi IMO.

Ser man på Spencer finish adskiller markedet sig dog lidt. Nordic er nede i 2,15, Maratonbet i 2,79. Unibet, Betfair og Bwin dog også med odds 3.

Felicia Spencer

Canada   

30 år

8-3 (2 KO/TKO's, 4 submissions, 2 decisions)

Højde: 168 cm.

Rækkevidde: 173cm.

Vægt: 69 kg.

Leah Letson

USA    

29 år

5-1 (3 KO/TKO's, 0 submissions, 2 decisions)

Højde: 170 cm.

Rækkevidde: 180 cm.

Vægt: 66 kg.

Kilder

ufc.com, sherdog.com, tapology.com

  • God velkomstbonus på sport
  • Stort spiludvalg
  • Tidlige odds
  • Markedets bedste livebetting
  • Rigtig god mobilapp
  • Meget brugervenligt og flot site
  • Konkurrencedygtige odds

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.

Kommentarer

13/11-2021 09:58
Citér #1
Indlæg: 157
Ekspert
Ekspertstats:
Tilbagebet.: 97%
Profit: -8,03
Hitrate: 116/241
Jeg når ikke mere i dag, men prøver mig også med:

Song Yadong over Arce til 1,73 hos Unibet. Det kan godt blive tæt, men kineseren har mere hårdfør, har stor power og jeg tror muligvis Arce vil starte godt, men gasse ud.

Joel Alvarez til 3,05 hos Nordic. Jeg synes det er et glimrende valuebet. Forstår godt at Moises er favorit, men Alvarez er markant større og hans netop hans fysiske styrke, BJJ og det at kampen er 3 runder gør, at jeg har svært ved at se Moises køre ham rundt.

Holloway bør slå Yair, men helt skør linje. Måske endda værdi på mexicaneren? Og så er jeg enig med Frederik i, at Diakese slår Alves.
0
13/11-2021 12:17
Citér #2
Indlæg: 98
Bruger
Er helt enig i ovenstående og især Spencer.
Moises kampen har jeg ikke lige haft kigget på endnu.
Elsker denne type kort. Som regel mere værdi efter der lige har været 2 af de helt store kort.
0
13/11-2021 20:22
Citér #3
Indlæg: 48
Bruger
jeg følger også den her. flere vegas eksperter har hende som kæmpe favorit!
0
13/11-2021 23:24
Citér #4
Indlæg: 157
Ekspert
Ekspertstats:
Tilbagebet.: 97%
Profit: -8,03
Hitrate: 116/241
Calvillo virkede helt ved siden af sig selv og gav op, men stor kredit til Lee, som virkede bedre end nogensinde.

Spencer dominerede fra start, men vi skulle helt ud i sidste minut af sidste runde før dommeren havde set nok til at stoppe den. Med den, samt Alvarez til 3,05 og Song Yadong til 1,73 har det været en god aften.

Til de hurtige hopper jeg på Holloway finish til 2,10.
0
13/11-2021 23:29
Citér #5
Indlæg: 48
Bruger
tak for spillet! der var aldrig tvivl om sejeren, men den kom da til sidste ;)
0
13/11-2021 23:36
Citér #6
Indlæg: 157
Ekspert
Ekspertstats:
Tilbagebet.: 97%
Profit: -8,03
Hitrate: 116/241
Heldigvis, selvom jeg stod op de sidste par minutter :-)
0
13/11-2021 23:40
Citér #7
Indlæg: 98
Bruger
Haha samme her Jakob :-) og Flot ramt.

Er også på Holloway på finish. Var desværre også på Rothwell :-(
Redigeret af bruger 13. november 2021 kl. 23:41
0
13/11-2021 23:44
Citér #8
Indlæg: 48
Bruger
Jakob Elbøl skrev et indlæg i #6

Heldigvis, selvom jeg stod op de sidste par minutter :-)
hun så færdig ud allerede efter 1 runde :p, det var ligesom at det bare gik ud på ikke at blive fuldstændig ødelagt!
0
Feedback