18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Tips & Spilforslag : Baltimore Ravens - Houston Texans: 2

Match center
22. september 2013 kl. 19:00 - Amerikansk Fodbold, USA - USA - NFL
Opdateret
1
0
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Chance (1-2): 42-58%
Betvalue: 102,66%
Spilbar ned til odds: 1,72
Rigtig/forkert:
Ladbrokes Spil nu hos Ladbrokes

Super Bowl vinderne fra sidste år Baltimore Ravens tager her i WK3 imod Houston Texans. Texans er 2-0 efter to gode comebacks i de to første kampe, mens Ravens er 1-1. 

Jeg kan slet ikke se hvorfor Texans er ikke er større favoritter, og det vil jeg forklare lidt om hvorfor.

Joe Flacco havde en solid kamp i sidste uge da han leverede 22/33 completions i sejren over Browns. Rookie WR Marlon Brown bliver ved med at imponere. Men tabet af Anquan Boldin til 49ers har været enormt. Det lægger meget pres på Torrey Smith nu Jacoby Jones endda er skadet. Texans kan bare lægge double coverage på ham, også er det problem klaret. Torrey Smith fører også an med sine 11 catches for 177 yards, på trods af at han er blevet doubleteamet. Ravens forsøger meget at på tighend Ed Dickson og Dallas Clark mere involveret i offensiven.

På den anden side af bolden har vi QB Matt Schaub. Han har lavet et par tvivlsomme beslutninger i denne sæson, men det er svært at agumentere mod resultaterne. 644 yards og en rating på 92,8. 5 af de 6 TD's er gået til sine to TE's, tre til Owen Daniels og to til Garrett Graham. Andre Johnson er tied for føringen af catches med hele 20, og rookie DeAndre Hopkins kommer stærkt. Han var skyld i at de de vandt i sidste uge, da han virkelig var cluth i Overtime, og lavede også TD på det drive der gjorde de vandt. Hvis Pro Bowl LT Duane Brown (tå) ikke kan spille, kunne Schaub være sårbar over Ravens passrush.

@ Jeg giver dog Texans fordelen på passing, grundet de mange våben både på WR men også TE.

Ray Rice er en gametime decision for Ravens, og han vil slet ikke træne bare 1 play i løbet af ugen, men hvile sin hofte, som han fik et slag på i sidste uge og måtte udgå. Hvis han ikke spiller, bliver Rice's evne i passinggamet og evne i at stoppe blitzne blive savnet meget. Selv hvis Rice spiller er det ikke på 100% og Bernard Pierce vil få flere carries. Ravens løb meget i sidste uge, og meget af deres offence afhænger af runninggamet, og de snittede alligevel kun 2,8 YPC. Kun 4 hold snitter mindre.

Ravens ved hvor farlig Arian Foster er for Texans, han har løbet for 247 yards og to TD's, og lavet 11 catches for 82 yards, i de tre regular season kampe imod Ravens. Og Foster's backup Ben Tate har tilføjet en ny dimension i sit spil til Texans angreb. Han fører an med 148 yards på 18 carries, som er 8,2 YPC. Texans som bruger en zoneblokade ordning er pt. nummer 3 i NFL i rushing (146 yards pr. kamp)

@ Her giver jeg også Texans fordelen, også selvom Ray Rice skulle spille.

Ravens har kun givet 65 yards væk pr. kamp, som er den 8. laveste total i NFL, og de holdte Trent Richardson helt nede på 3,2 YPC i sidste uge. Inside LB's Josh Bynes og Daryl Smith fører holdet i tacklinger, men det starter oppe foran hvor nose tackle Haloti Ngata har været fremragende. Ravens vil dog blive udfordret mere i denne uge end de to første med Texans' virkelig gode runninggame.

På to kampe har Houston tilladt 99,5 yards pr. kamp, og de ranker 18th i NFL. Alligevel har Texans ikke tilladt et rushing TD. De rankede også nr. 7 sidste år i run defence, og det selvom de spillede meget af sæsonen uden middle LB Brian Cushing. Han er vendt tilbage fra en knæskade, fører han Texans an med 24 tackles. J.J Watt og Antonio Smith leder en stor og alsidig defensiv front an.

@ Ravens har en lille fordel her.

Ravens lavede en del ændringer i deres secondary fra WK1 til WK2, ved at erstatte FS Michael Huff med rookie Matt Elam og cornerback Corey Graham med Jimmy Smith. Deres secondary spillede bedre i WK2, så jeg forventer at de holder fast på deres opstilling fra WK2. Ledet af Terrell Suggs og Elvis Dumervil, er Ravens tied på en 5. plads i NFL, men 8 sacks. De leder stadig efter deres første interception. Ravens secondary er ikke gode til at dække op for tightends og dem har Texans to rigtig gode af.

Alles øjne er på tidligere Ravens spiller Ed Reed, som safetyen regner med at debutere i weekenden efter at have været ude med en hofteskade i hele offseason. Texans har en masse andre defensive spillere som Ravens skal holde øje med. J.J Watt som er regerende Defensive Player of the Year, kommer let til QB'en og har et enormt vingefang. Cornerback Jonathan Joseph har interceptet Joe Flacco 4 gange i sin karriere.

@ Her har Texans også en fordel.

På Specieltteams er holdene meget lige.

Jeg forudser en smal Texans sejr på 4-7 pts.

  • God service

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.

Fremtidige tips

Søndag 16. Marts 2025
- Bruger
- Ekspert
- Quick Predict
12:30 Venezia - SSC Napoli: 2
1,53
Læs spiltip
14:30 Arsenal - Chelsea: 1
1,86
Læs spiltip
15:00 Holland - Færøerne: Draw no bet: 2
2,75
Læs spiltip
17:00 Vejle Boldklub - AGF: 2
1,72
Læs spiltip
17:00 FC Midtjylland - Randers FC: 1
1,72
Læs spiltip
17:00 Superliga Topscorer: Patrick Mortensen
2,00
Læs spiltip
17:00 Brøndby IF - Silkeborg IF: Over 2,5 Pentz redninger
1,80
Læs spiltip
20:00 Leicester - Manchester United: 2
1,85
Læs spiltip
20:00 Leicester - Manchester United: Over 23,5 Skud i kampen
1,71
Læs spiltip
20:45 Atalanta - Inter: Begge hold scorer: Ja
1,70
Læs spiltip
Søndag 25. Maj 2025
- Bruger
- Ekspert
- Quick Predict
18:30 Nedrykning Serie A: Venezia rykker ned i Serie B
1,61
Læs spiltip
Tirsdag 10. November 2026
- Bruger
- Ekspert
- Quick Predict
20:00 Statsminister: Nicolai Wammen
10,00
Læs spiltip

Kommentarer

Feedback