I andet afsnit af BetXpert TV er SønderjyskE-træner Jakob Michelsen i studiet for at tale om match-up og momentum - to afgørende faktorer i sportsbetterens jagt på værdi. Hør også den ombejlede Superligatræner fortælle om helt skæve live-odds.
Så er andet afsnit af BetXpert TV i luften!
Denne gang har vi besøg af Jakob Michelsen, træner for SønderjyskE i den danske Superliga. Herudover er han såmænd også årets fodboldtræner i 2015 og lige nu portrætteret i selveste New York Times.
I dette afsnit har vi skruet lidt ned for den rå bettingsnak, men fokuserer derimod benhårdt på de to begreber match-up og momentum. To undervurderede, men ikke mindst helt afgørende faktorer, når man som bettor skal finde sprækkerne i bookmakernes odds.
Det er nemlig langt fra ligegyldigt, hvordan to Superliga-mandskaber står til hinanden - fysisk, teknisk, taktisk og organisatorisk. Som det kommer frem i videoen, så er der eksempelvis bestemte hold, som SønderjyskE notorisk har det svært imod. Ligesom der er 3-4 hold, som Michelsens tropper næsten altid krøller sammen. Heriblandt OB og FC Nordsjælland.
"OB og Nordsjælland er to hold, som minder meget om hinanden. De vil begge to gerne spille bolden gennem midten, og vi vil rigtig gerne have, at folk spiller den ind i midten," forklarer Michelsen om en af årsagerne til, at SønderjyskE har krammet på de to hold.
Små, men afgørende nuancer
Vi kommer altså helt inden for i taktikrummet hos sølvvinderne og hører desuden også, hvordan Michelsen arbejder med sine spillere, når holdet har momentum eller befinder sig i en resultatmæssig krise.
Skal man have en edge i forhold til bookmakerne, så er det de små nuancer, der gør forskellen. Og har man en forståelse af match-up og momentum, så kan du som bettor justere din chancevurdering de afgørende få procenter i forhold til bookmakerne, der ikke altid går helt så grundigt til værks.
Analyse af match-up og momentum er blandt andet noget, som værten Tonni Munk Jensen i årevis har praktiseret med stor succes.
Se også første afsnit af BetXpert TV her: Mike Larsen taler om chancevurderinger
Skæve live-odds
Jakob Michelsen må som Superliga-træner ikke selv bette på kampene. Men han fortæller i videoen, hvordan han nogle gange står på sidelinjen og får lyst til at tage sig til hovedet over bookmakernes live-odds, som kører på bandereklamerne. Ser bookmakerne virkelig den samme kamp, som han gør?
Ofte får det enkelte opgør nemlig sit helt eget liv, som adskiller sig markant fra bookmakernes oddssætning inden kampen. Michelsen husker blandt andet en hjemmekamp fra denne sæson, hvor SønderjyskE møder Esbjerg efter at have spillet Europa Cup før dage forinden.
Halvdelen af holdet er ude med dårlig mave, mens nogle spillere er på banen med sygdom i kroppen. Kampen var fuldstændig lige, men alligevel var SønderjyskE pæne favoritter på live-oddset i lejet 1,70. Kampen stod 0-0.
"Oddsene virker nogle gange lidt forudindtagede... Man bør se på kampen i stedet for bare at se på, at hjemmeholdet per definition skal være favoritter. For hvis kampen viser noget andet, så er det måske der, hvor man kan lave nogle penge," siger SønderjyskE-træneren.
Til sidst giver Michelsen også sit bud på, hvilke hold man skal holde øje med i den resterende del af Superliga-sæsonen.
Bruger
http://www.betxpert.com/artike…
Bruger
Jeg synes bl.a. hans betragtninger om tvivl blandt spillerne er interessante. Der skal nok være værdi at hente, hvis man kan identificere de hold, hvor træneren langsomt er ved at miste omklædningsrummet. Det vil typisk være hold i resultatmæssig krise, men det er nok forskelligt fra klub til klub, hvordan de dårlige perioder bliver håndteret.
Derudover er jeg enig i betydningen af matchup. Det er ikke ligegyldigt, hvordan holdene ligger til hinanden. Jeg tror især det har betydning for antal mål i kampene. Der er bare nogle typer matchup, der giver lukkede kampe.
Jeg tror dog man skal passe på med at lægge for meget i statitikken for indbyrdes opgør. Når der er tale om 4 kampe, så kan man sagtens tabe til holdet 3 gange, selvom man skulle have det taktiske overtag. Jakob Michelsen er dog selv inde på det, da han i flere omgange nævner tilfældigheders indvirkning på fodboldresultater.
Det er jo heller ikke matchups, der er skyld i, at SønderjyskE har en dårlig statistik mod FCK, men en god mod Esbjerg. Det er trods alt oplagt at vinde mod de dårligere hold, mens man taber til de gode.
Der vil bare være bestemte matchups, hvor man kan flytte et par procenter fra det ene hold til det andet. Jeg tvivler på, at der er tale om mere end det. Det er samtidig svært at identificere de her interessante matchups, hvis man ikke ser rigtig mange af holdenes kampe. Man kan ikke bare læne sig op af statistikken for indbyrdes opgør.
Jeg ser frem til det næste interview i rækken :-)
Bruger
Bruger
Super fedt med disse indslag! Det er faktisk ret spændende at få disse vinkler belyst. :)
Jeg ser frem til flere prominente gæster i den varme stol! :)
Forslag: Personerne bag Betxpert, fx Jens Bøye, eller endda nogle af de mest fremtrædende brugere. Federer, Tytteboevs og hvad folk nu kalder sig herinde.
God weekend.
CDbjerg..
Bruger
Det leder mig så hen på et forslag til forbedring, nemlig at os brugere på forhånd får mulighed for at stille spørgsmål, det betyder jo så selvfølgelig at man i god tid oplyser om det emne der vil blive bragt på bane og/eller den person der vil komme i studiet.
Bruger
Bruger
Tak til Scandinavia (og BAM, der også støtter op) med forslaget om spørgsmål fra brugerne. Det vil i nogle tilfælde være mere end oplagt, at I får mulighed for at stille relevante spørgsmål til gæsten.
I første omgang er de to resterende programmer inden jul så langt i forberedelserne - og det ene optages i morgen - at vi ikke lægger op til bruger-spørgsmål til disse, men idéen er helt bestemt god, og den vil med stor sikkerhed blive taget i brug efter nytår.
Bruger