Videopoker

Sidst opdateret:
Hero image

Videopoker har eksisteret siden 1970’erne, hvor det klassiske og meget populære bordspil for første gang blev flyttet over i en spillemaskine. I dag lever spillet primært på online casinoer, hvor det også er umådeligt populært – både i Danmark og udlandet.

Læs med her i denne videopoker guide for at blive klogere på spillet og dets varianter, lære hvordan du spiller videopoker, se hvor meget du kan vinde, få svar på ofte stillede spørgsmål og meget mere.

Casinoer, der tilbyder videopoker

Benefit-con Stort spiludvalg
Benefit-con Tilbyder jackpot slots
Benefit-con Mobilcasino i topklasse
Bonus
1000 DKK
20x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Servudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk  Min. Indbetaling er 100 kr. Omsætningskrav x20, indenfor 60 dage på spillemaskiner. F.eks. indbetal 100 kr. omsæt 2.000 kr. og få 100 kr. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | r&v gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Mange kampagner og tilbud
Benefit-con Dansk licens
Benefit-con Stort spiludvalg
Bonus
1000 DKK
10x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Servudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk  Min. Indbetaling er 100 kr. Omsætningskrav x10, indenfor 60 dage på spillemaskiner. F.eks. indbetal 100 kr. omsæt 1.000 kr. og få 100 kr. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | r&v gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Indbetal med MobilePay
Benefit-con 24/7 kundeservice
Benefit-con Stort spiludvalg
Bonus
500 DKK
10x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk.  Min. Indbetaling er 100 kr. Omsætningskrav x10, indenfor 60 dage på spillemaskiner. F.eks. indbetal 100 kr. omsæt 1.000 kr. og få 100 kr. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Tilbyder jackpot slots
Benefit-con VIP program
Benefit-con Tilbyder pokerklient
Bonus
$100 USD
10x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Servudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk  Min. Indbetaling er $10. Omsætningskrav x10, indenfor 60 dage på spillemaskiner. F.eks. indbetal $10, omsæt $100 og få $10. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | r&v gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Bonus uden indskud
Benefit-con Tilbyder pokerklient
Benefit-con Dansk licens
Bonus
50 DKK
1x
Free spins
10
0x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk. Gælder kun nye spillere. Freespins gælder til Book of Dead og har værdi af 1 kr. per spin. Bonussen skal omsættes én gang i Live Casino (spil uden risiko tæller ikke). Bonuspenge på kontoen efter 60 dage går tabt. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Bonus uden omsætningskrav
Benefit-con Tilbyder cashback
Benefit-con VIP program
Bonus
100 DKK
0x

Min. 18 år. Kun nye spillere. Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Servudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk  Min. Indbetaling er 100 kr. Omsætningskrav x0, indenfor 60 dage på spillemaskiner. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | r&v gælder | Spil ansvarligt

Benefit-con Dansk favorit
Benefit-con Mange kampagner og tilbud
Benefit-con Tilbyder gratis spins
Bonus
1000 DKK
10x

Min. 18 år. Kun nye spillere.  Regler og vilkår gælder. Spill ansvarligt. Servudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk  Min. Indbetaling er 75 kr. Omsætningskrav x10, indenfor 60 dage på spillemaskiner. F.eks. indbetal 100 kr. omsæt 1.000 kr. og få 100 kr. Tilbuddet udbetales  i kontanter. Komplette vilkår.

Indeholder reklamelinks | 18+ | stopspillet.dk | rofus.nu | r&v gælder | Spil ansvarligt

Der er mange online casinoer, hvor du kan give dig i kast med at spille videopoker, og denne liste er derfor ingenlunde fyldestgørende. Til gengæld er samtlige af ovenstående casinoer oplagte steder at starte, hvis du har interesse i at prøve kræfter med videopoker.

De er nemlig særligt udvalgt på baggrund af vores erfaringer med dem og det faktum, at de alle er godkendt af Spillemyndigheden og derfor har en dansk licens. Dertil gælder det naturligvis, at de alle tilbyder videopoker som en del af deres spiludvalg.

Vi er helt trygge ved at give casinoerne vores anbefaling, fordi vi personligt har testet dem alle her hos BetXpert. Det betyder, at du kan klikke dig ind forbi vores casinoanmeldelser og læse mere om, hvad de hver især har at byde på udover videopoker i spilsortimentet.

Kort introduktion til videopoker

Videopoker er et casinospil, der baserer sig på det klassiske bordspil poker. Helt konkret tager det udgangspunkt i spilvarianten af poker ved navn 5 Card Draw. Denne spilvariant fungerer sådan, at du bliver givet fem lukkede kort af dealeren, hvorefter du får mulighed for at bytte et eller flere af disse kort med et tilsvarende antal kort fra den bunken.

Når du har været denne proces igennem, vil spillemaskinen automatisk udbetale en gevinst, hvis dine kort på hånden matcher en af vinderkombinationerne, som er angivet i spillets gevinsttabel. Du har med andre ord her et spil, der er en hybrid mellem et bordspil og en spilleautomat, hvor du får muligheden for at påvirke din position og dermed dine chancer ved at bytte dine tildelte kort.

Sådan spiller du videopoker

Konceptet bag videopoker er i bund og grund ganske enkelt, og mange bruger det populære casinospil til at lære de forskellige vinderkombinationer, der findes i poker inden, at de kaster sig ud i at spille det på live casino.

Hvis du ønsker at spille videopoker, handler det i virkeligheden blot om at følge nedenstående trin-for-trin guide. Den erfarne casinospiller vil hurtigt opdage, at det ikke adskiller sig meget fra at spille på mere klassiske spilleautomater:

  1. Åbn dit foretrukne videopokerspil.
  2. Vælg din ønskede indsats.
  3. Klik på ”Deal” for at satse pengene og få dine kort.
  4. Vælg de kort, som du ønsker at beholde og bytte.
  5. Modtag dine nye kort.
  6. Få din gevinst, hvis du har en vindende hånd.

Ordforklaring

Der er flere ord og begreber, som er udmærkede at kende, når man taler om videopoker. Flere af ordene er på engelsk, fordi mange af videopokerspillene er engelsksprogede.

Bemærk venligst, at vi senere i artiklen vil komme ind på de forskellige vindende hænder, hvorfor de ikke bliver forklaret her.

BegrebForklaring
DealFørste uddeling af kort til spilleren.
HandDe kort, som spilleren har på hånden (eller på skærmen).
HoldSpilleren vælger at beholde kortet på hånden.
Auto HoldSpilleren beder spillet om automatisk at vælge, hvilke kort der beholdes og byttes. Ikke tilgængelig i alle videopokerspil.
DiscardSpilleren vælger at bytte kortet.
DrawAnden uddeling af kort efter, at spilleren har valgt, hvilke kort der skal beholdes og byttes. 
Multi-PlayEn funktion der giver mulighed for at spille med mere end en hånd. Ikke tilgængelig i alle videopokerspil.
WildEt kort, der tæller for et andet. 
Vigtige videopoker-begreber at kende.

Mest populære typer af videpoker

Der findes flere forskellige typer af videopoker, der er opstået gennem årene. De tager alle udgangspunkt i samme grundlæggende spilkoncept, som det blev forklaret tidligere i denne guide, men de er alligevel forskellige.

Forskellen kommer til udtryk i gevinsttabellen; hver type af videopoker har nemlig hver sine regler omkring, hvilke kortkombinationer, der kan give en gevinst. Nedenfor har vi samlet en oversigt over de mest populære udgaver af videopoker, som du kan spille på danske casinoer:

  • Jacks or Better
  • Deuces Wild
  • Joker’s Wild
  • Double Bonus
  • Double Double Bonus

Sådan vinder du i videopoker

Du vinder i videopoker ved at sidde tilbage med en hånd, der fremgår af spillets gevinsttabel efter, at du har byttet de kort, som du ønsker at bytte i en given spilrunde. Som udgangspunkt er det følgende kortkombinationer i de fleste videopokerspil:

HåndKortkombination
Royal Flush10, Knægt, Dame, Konge, Es i samme kulør.
Straight Flush5 kort i numerisk rækkefølge i samme kulør (f.eks. 5, 6, 7, 8, 9 i hjerter).
Four of a Kind4 kort af samme numeriske værdi, men ikke samme kulør.
Full HouseEn kombination af 3 og 2 kort af samme numeriske værdi (f.eks. 5, 5, 5 og 8, 8).
Flush5 kort af samme kulør, ikke nødvendigvis en numerisk sammenhæng.
Straight5 kort i numerisk rækkefølge, men ikke nødvendigvis samme kulør.
Three of a Kind3 kort af samme numeriske værdi, men ikke samme kulør.
Two PairEn kombination af 2 og 2 kort af samme numeriske værdi (f.eks. 5, 5 og 8, 8).
Mest almindelige hænder i videopoker.

Som nævnt i ovenstående afsnit, er der dog forskellige udgaver af videopoker, og de har alle pillet lidt ved måden, hvorpå man kan vinde.

Jacks or Better

Eksempelvis kan man i Jacks or Better også vinde ved at have ét par af knægte eller bedre – deraf navnet på spilvarianten. Denne udgave af videopoker er den mest populære, og vil derfor også være den, som du typisk vil kunne finde på flest casinoer.

Deuces Wild

For Deuces Wild gælder det, at alle to’ere per definition gælder som Wild-cards. Det vil sige, at hvis man næsten har en Royal Flush, men mangler eksempelvis en knægt, og i stedet har en to’er, så vil to’eren fungere som en knægt af den rette kulør, og man vinder dermed alligevel.

Joker’s Wild

Lignende regler gælder i Joker’s Wild. Her er jokeren blevet tilføjet til bunken, og vil gælde som et wild-card og vil også til hver en tid gøre hånden bedre. Stod man i samme situation som beskrevet ovenfor, blot med en joker i stedet for en to’er, ville resultatet være det samme.

Double Bonus og Double Double Bonus

Double Bonus og Double Double Bonus er to af de mere komplicerede udgaver af videopoker. Her skal man nemlig holde tungen lige i munden, når man læser gevinsttabellerne, fordi man kan vinde med en række nye hænder.

Eksempelvis kan man i Double Double Bonus vinde ved at have fire esser og enten en 2’er, 3’er eller 4’er som det femte kort. Disse kombinationer er der op til flere af, og det er lige med at have helt styr på, hvordan man får mest ud af sin hånd. 

Størrelsen på gevinsterne

En af de interessante ting ved videopoker er, at det er spil med en meget høj teoretisk tilbagebetalingsprocent. Typisk er der tale om full-pay spil, hvor man ser tilbagebetalingsprocenter på 99 % eller derover, hvilket betyder, at en spiller på lang sigt i teorien skulle miste 1 krone for hver 100 kroner, der bliver satset.

Dette skal ses i modsætning til spilleautomater, der typisk ligger i lejet mellem 90 % og 99 %, når det kommer til den teoretiske tilbagebetalingsprocent. Det gør i forvejen videopoker særligt interessant, men det bliver endnu mere spændende; for flere variationer af videopoker har i teorien en tilbagebetalingsprocent på over 100 %.

Eksempelvis findes Deuces Wild i udgaver med tilbagebetaling på op til 100,8 %, og Double Bonus er set med op til 100,2 % i tilbagebetaling. Det vil sige, at man i teorien kan være sikker på at tjene penge på at spille videopoker, hvis bare man spiller længe nok.

Og så alligevel ikke helt; teoretiske tilbagebetalingsprocenter er nemlig i teoretiske. Det vil i dette tilfælde sige, at de regnes ud fra, at spilleren altid spiller på den mest optimale måde muligt; de bytter altså ikke gode kort væk eller andet. Det er de færreste spillere, der altid kan spille 100 % optimalt, og derfor vil det også være de færreste spillere, der kan opnå ovenstående tilbagebetalingsprocenter.

Sådan ser du hvor meget du kan vinde i videopoker

Kigger vi bort fra tilbagebetalingsprocenter og retter i stedet blikket mod gevinsttabeller, vil vi se, hvor meget du kan vinde for en hvilken som helst given hånd i det videopokerspil, som du har fundet frem.

Det er op til det enkelte casino og den enkelte spiludvikler at sammensætte disse gevinsttabeller, så de kan og vil variere fra casino til casino. Vi har alligevel opsat et eksempel på en gevinsttabel taget fra Jacks or Better-spilleautomaten hos 888 Casino:

Hånd1 mønt2 mønter3 mønter4 mønter5 mønter
Royal Flush2505007501.0004.000
Straight Flush4080120160200
Four of a kind20406080100
Full House918273645
Flush612182430
Straight48121620
Three of a kind3691215
Two Pairs246810
Jacks or Better12345
Gevinsttabel for Jacks or Better-udgaven af videopoker.

Gevinsterne i tabellen er angivet i mønter, og som det fremgår, vil gevinsten relativt set være større ved en større indsats (flere mønter) i starten af spillet.

FAQ

Hvad er videopoker?

Videopoker er en online casinospil, der er en mellemting mellem en spilleautomat og et bordspil. Som navnet antyder, tager spillet udgangspunkt i poker – dog uden en live dealer eller rigtige modstandere.

Er videopoker det samme som poker på live casino?

Nej, videopoker er ikke det samme som at spille poker på live casino. I stedet for en live dealer og modstandere, er det ”computeren”, der agerer dealer i videopoker.

Hvor kan man spille videopoker?

Man kan spille videopoker på en række online casinoer i Danmark. Vi har samlet en oversigt over disse casinoer her på siden, og listen tæller blandt andet VideoSlots og PokerStars.

Kan man spille videopoker i en app?

Ja, man kan godt spille videopoker i en app. Både er der dedikerede videopoker-apps til Android og iOS, som blot kan spilles for underholdningens skyld, og så er der casino-apps, hvor man kan spille videopoker for rigtige penge.

Bidrager videopoker til omsætningskravet for en casinobon

Videopoker har ofte en høj tilbagebetalingsprocent, og derfor giver det i mange tilfælde ikke økonomisk mening for casinoerne at lade spillet bidrage til opfyldelse af omsætningskravet. Det hænder dog, at der ikke er en undtagelse for videopoker i bonusvilkårene.