Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 41-30-29%
- Betvalue
- 2106,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,41
- Rigtig/forkert
Asian 0 betyder, at indskuddet kommer retur, hvis kampen ender uafgjort.
Southend # 15 (hjemme: 3-2-3 9-11)
Der er kun tre point til nedrykningsstregen, så Southend bør jo ret beset koncentrere alt sin energi om ligaen og spare på kræfterne, når det kommer til pokalen. Men det er England, vi taler om, og her betyder FA Cuppen enormt meget. Man kan ikke forestille sig, at Southend slår op i banen til denne kamp. Klubkassen er tom og tallene røde, så videre deltagelse kan betyde gode penge på kontoen. Kommer holdet dog bagud med et par mål, kan det godt betyde, at man måske går ned i kadence.
Overordnet bliver det dog to hold, som begge går 100 procent efter at vinde og komme videre i FA´en. Southend overraskede stort, da man den 30. oktober slog topholdet Rotherham på hjemmebane med 1-0, men derefter har holdet ikke budt på de helt store resultater. Således blev det til 2-2 mod netop Macclesfield i FA Cuppen, hvorfor der nu er omkamp. Man var bagud to gange, men fik reddet omkamp blandt andet via et straffespark. I kampen efter tabte man 0-1 i Johnstone`s Paint Trophy til League One holdet Charlton, og i sidste kamp i ligaen fik man reddet 1-1 hjemme mod karantæne- og formsvage Accrington.
Det tegner bestemt til en lige kamp, Macclesfield er i fin form, men det er en pokalkamp mellem to hold, der står ganske lige. Oddsne er dog ikke helt lige sat, for bookmakerne holder lidt for meget på Southend, i mine øjne, så værdien er bestemt på Macclesfield, selvom hjemmebanefordelen naturligvis giver fordel til Southend.
Trupnyt/status:
Chris Barker (fo;fast/res) er med igen. Ryan Halls (mi;fast) er tvivlsom.
Formen:
13/11-2010 Accrington (HJ) League 2 1-1
09/11-2010 Charlton (HJ)LDV Vans Trophy 0-1
06/11-2010 Macclesfield FA Cup 2-2
30/10-2010 Rotherham (HJ) League 2 1-0
23/10-2010 Bury League 2 1-0
Macclesfield # 10 (ude: 2-3-3 10-12)
The Silkmen er det evige bundhold i League Two, hvor man år efter år kæmper mod nedrykning. Der er ikke mange penge eller tilskuere i den klassiske britiske fighterklub, men holdet er meget rutineret udi at hente resultater, når det virkeligt gælder. Derfor sker det også af og til, at Macclesfield henter nogle fine pokalresultater. Fighterevnerne er i hvert fald ikke til debat, for det her hold fighter som besatte.
Man var det bedste hold i den første kamp, men trods to føringer, kunne man ikke slå Southend hjem og gå videre i FA Cuppen. Formen er ellers fin for tiden; fire kampe i streg er man gået uden at tabe, to uafgjorte og to sejre. I sidste runde blev det til en fin og overbevisende 2-0 sejr hjemme over Aldershot, den sejr gav holdet et boost i tabellen, hvor man rykkede op på en flot 10. plads. Det er ikke ligefrem hverdagskost for Macclesfield at ligger så pænt efter en tredjedel af sæsonen. Det er fint at slå Aldershot, men i kampen før, man mødte Southend i FA Cuppen, fik man et særdeles solidt 1-1 resultat ude mod gode Rotherham, så man er virkeligt i fin forfatning for tiden.
I modsætning til Southend, har Macclesfield meget mere luft i ligaen, og selvom det er pokal, hvor ligaen træder i baggrunden, så giver det noget ekstra mental ballast, at man kan give alt, hvad man har uden at skulle tænke på, at der i weekenden venter en vital overlevelseskamp.
Trupnyt/status:
Man har fortsat et par langtidsskader, men i forhold til sidste kamp, får man to faste og udhvilede folk med igen efter karantæne: Ross Draper og Vinny Mukendi.
Formen.
13/11-2010 Aldershot (HJ)League 2 2-0
06/11-2010 Southend (HJ)FA Cup 2-2
02/11-2010 Rotherham League 2 1-1
30/10-2010 Burton (HJ) League 2 2-1
23/10-2010 Barnet League 2 1-0
Indbyrdes:
06/11-10 FA Cup Macclesfield - Southend 2-2
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar