18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Augsburg - Bochum: X

3,60Pinnacle
Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Topkamp i den næstbedste tyske række. Kun 3 point skiller hjemmeholdet (nr 2) og udeholdet.

Augsburg der nær var rykket op i 09/10, imponerer også i denne sæson. Holdet har scoret flest mål og lukket færrest ind, og pt står man med 11 kampe i træk uden tab.

Og eftersom Augsburg vandt den omvendte kamp i efteråret, er det vist fair nok at hjemmeholdet er favorit her.

Men siden dengang har BL-nedrykker Bochum fået hanket op i organisationen. Pt kan klubben prale med 6 sejre i træk.

Bochum kan stille stort set stærkeste hold, mens Augsburg må undvære et japansk nyindkøb (Asian Cup-vinder) og muligvis også sin topscorer (der er dog andre farlige angribere).

Alt i alt synes jeg at Bochum har bedre chancer for point end oddsene antyder. Jeg satser på en pointdeling mellem to gode mandskaber (selv om Bochum kun har spillet uafgjort i 1 ud af 19 kampe indtil videre). Pinnacles odds er klart over markedssnittet (3,34).
Chance (1-X-2)
46-30-24%
Betvalue
2108%
Spilbar ned til odds
3,33
Rigtig/forkert
Læs Pinnacle-anmeldelse
Betting tip

Indbyrdes

12. september Bochum-Augsburg 0-2

Mål sat ind af Thurk og De Jong.


Bochum manglede dog fra start kaptajn Dabrowski på midtbanen og topscorer Jong Tae-Se i angrebet.

AUGSBURG

Nr 2. 11-4-4 (37-17). Hjemme: 6-2-1 (19-7)

Augsburg (der var tæt på at rykke op i sidste sæson; en tredjeplads og to playoff-nederlag mod Nürnberg) er ubesejret i 2. Bundesliga siden 15. oktober (21. december var der et pokalnederlag på hjemmebane mod B1-klubben Schalke) – dvs i 11 ligakampe der har givet 8 sejre.

I 2011 har Augsburg vundet 2-0 hjemme over Ingolstadt (nr 17) og spillet 1-1 ude mod Paderborn (nr 12).

Seneste hjemmekamp mod et tophold blev spillet 18. december mod førerholdet Hertha Berlin; det endte 1-1.

Augsburg er rækkens mest scorende mandskab – og har samtidig holdet med færrest indkasserede mål.

I januar har klubben forstærket sig med Leverkusen-midterforsvarer Callsen-Bracker (er blevet skiftet ind i begge de hidtidige kampe i 2011) og senest den spændende japanske midtbanespiller Hosogai der netop har vundet Asian Cup med sit landshold.

Trupnyt for Augsburg (kilder: kicker.de og fcaugsburg.de)

Mangler: Hosogai (midtbane - nyindkøb)

Tvivlsomme: Nando Rafael (angreb – starter/topscorer med 10 mål I 15 kampe), Sinkiewicz (midtbane – 0 kampe i denne sæson), Ndjeng (midtbane – starter/indskifter; ude siden oktober), Sinkala (midtbane – starter/indskifter; ude siden september)

Nytilkomne Hososai må vente på sin debut. Men det lysner på skadesfronten i Augsburg.

Således er midtbanefolkene Ndjeng og Sinkala vendt tilbage til træningen. De har dog været ude længe, så de er næppe klar til kamp (endsige start) mod Bochum. Men det er jo også gået meget godt for holdet i deres fravær...

Topscorer Nando Rafael (ex-AGF) har misset de første januar-kampe. Nu er han tilbage i træning; dog indtil videre kun individuel træning, og han må regnes som tvivlsom til denne kamp. Augsburg har dog andre farlige angribere, således har Thurk scoret 7 gange, Hain 6 og Oehrl 5. Oehrl blev skadet mod Paderborn, men er blevet klar igen.

Nando Rafael blev i øvrigt kun brugt som indskifter da Augsburg i september vandt 2-0 i Bochum. Og Ndjeng og Sinkala spillede ikke.

BOCHUM

Nr 6. 11-1-7 (26-22). Ude: 5-0-4 (10-9)

Det tog noget tid før Bundesliganedrykker Bochum vænnede sig til den næstbedste række.

Sæsonens fire første runder bød på tre nederlag, herunder hjemme mod Augsburg. Og også derefter kneb det i dén grad med stabiliteten; fx tabte man 1-4 til bundholdet Ingolstadt 20. november, og i alt indkasserede man 20 mål i de første 13 runder.

Men så sadlede træner Funkel om og styrkede den defensive organisation med en 4-1-4-1-formation.

Siden har Bochum vundet seks kampe i træk – og kun indkasseret to mål. Og offensivt går det også godt – de seks kampe har resulteret i 12 mål.

I januar har Bochum vundet 3-1 ude over 1860 München(nr 9) og 2-0 hjemme over Aue (nr 7). Ind i mellem de to kampe var der dog et 0-3-hjemmebanetab i pokalturneringen mod B1-klubben Leverkusen.

Holdets topscorer er nordkoreanske Jong Tae-Se (9 mål) der var med til Asian Cup i Qatar, men vendte tilbage (med scoring) mod Aue. Og så har Bochum netop forstærket sig med den tyrkiske angriber Korkmaz.

Trupnyt for Bochum (kilder: kicker.de og vfl-bochum.de

Mangler: Ingen

Tvivlsom (nok ude): Dedic (angreb - starter/indskifter)

Bochum skulle have alle stamspillere med i truppen. Dog er angriber Dedic (der typisk enten starter eller skiftes ind) sandsynligvis ikke i stand til at spille.

Til gengæld er den stærke forsvarer Yahia (var med til VM for Algeriet) blevet klar efter at have været tvivlsom pga en muskelskade.

Den nye angriber Ümit Korkmaz ventes at få en indskifterrolle.


Fremtidige tips

Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.